Začátkem listopadu 2014 jsme vás informovali o prvních čtyřech cyklostojanech, které radnice nechala instalovat ke služebnímu vchodu do budovy Jihočeského divadla.

Jménem našeho sdružení CykloBudějovice a snad i celé cyklistické veřejnosti bychom rádi poděkovali všem, kteří se na této realizaci podíleli a vyjádřili naději, že brzy budeme moci využít tyto stojany v celých Budějovicích. Ale cesta k tomu není jednoduchá…

Hned při prvních setkáních cykloskupiny jsme se snažili na problém parkování jízdních kol upozornit. Postupně jsme byli ujištěni, že město vybralo jednotný systém cyklostojanů typu obrácené U a dle sdělení paní náměstkyně Popelové měly být během léta 2014 první stojany instalovány.

Byli jsme moc rádi, že stojany po více jak půl roce začaly soužit. Bohužel jsou tak blízko u sebe, že se místo dvou jízdních kol dá jednoduše ke stojanu zamknout pouze jedno. Snažili jsme se na to rychle reagovat, aby při instalaci dalších stojanů nedošlo k této chybě a aby byly stojany k plnému užitku. Celý problém vznikl nepochopením TP 179, dle kterých měla být instalace provedena.

Vzájemná vzdálenost zaparkovaných kol dle TP 179
Vzájemná vzdálenost zaparkovaných kol dle TP 179

Výše uvedený obrázek z TP 179 – nepopisuje rozmístění stojanů, ale vzdálenost dvou vedle sebe stojících kol. Pokud připočteme prostor pro opření kol, dostáváme se k doporučené rozteči mezi U stojany 1 – 1,2 m.

obr2_TP
Pokud připočteme prostor pro opření kol k rozteči stojanů, dostáváme se k doporučenému rozměru mezi U stojany 1 – 1,2 m

Provedli jsme tedy orientační měření stojanů u divadla, kde se vizuálně jevila vzdálenost jako nedostatečná. Změřená rozteč stojanů je cca 60 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Rozteč jednotlivých stojanů mezi sebou je pouhých 60 cm. Což je nedostačující a neumožňuje využít parkování dvou kol u jednoho stojanu.

Tento náš podnět byl vzán na radnici v potaz a po dohodě s paní Ing. Hruškovou nám bylo sděleno, že v rámci reklamace dojde k rozšíření tak, aby stojany byly od sebe 1 metr. Tímto bychom rádi poděkovali paní Hruškové za vstřícký a věcný přístup k řešení tohoto problému.

Jan Žvak

První kvalitní cyklostojany
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..