Od konce září se můžete v ulicích města setkávat s několika růžovými koly. Každé z nich má na sobě číselný kód a malý návod k obsluze. Kola jsou to různá, ale každé z nich má kvalitní výbavu, bezpečný zámek a je pravidelně servisováno. V tuto chvíli jich je v ulicích 7-9, ale jsou připravena již další, která čekají na vypuštění do ulic spolu s nárůstem uživatelů. Ano, tato kola si může každý z vás vypůjčit a použít ke zkrácení cesty z bodu A do bodu B po městě. A systém používání je velice jednoduchý.

thumb_IMG_5768_1024 thumb_IMG_5776_1024 thumb_IMG_5769_1024 thumb_IMG_5773_1024 thumb_IMG_5767_1024

Rekola - růžová kola a bikesharing v ČB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak růžová kola používat?

Stačí se zaregistrovat na webu www.rekola.cz a zaplatit poplatek za využívání. V tuto chvíli vás to bude stát 300,- Kč a můžete rekola volně využívat až do konce sezony. Existují však i jiné formy. Zkušební nebo naopak sponzorské tarify. Členství můžete např. získat i tak, že darujete své staré kolo do tohoto komunitního systému.

Dále si můžete stáhnout mobilní aplikaci pro Android či iOS, ve které po přihlášení uvidíte mapu zaparkovaných kol ve vašem okolí. Po kliknutí na symbol kola uvidíte jeho detaily a pokud si ho chcete vypůjčit, zobrazí se vám číselný kód zámku, kterým jej odemknete. Pokud nemáte chytrý telefon nebo používáte jiný operační systém, i tak si můžete kolo vypůjčit. Zobrazíte si mapu kol na webu nebo odešlete SMS ve tvaru NAJIT + adresu, kde se nacházíte na číslo 774 635 656. Pokud už kolo máte nalezené, stačí napsat PUJCIT + kód kola, odeslat SMS a zpět vám přijde kód zámku. Podrobnější návod naleznete přímo na oficiálním webu.

Poté se můžete na kole libovolně pohybovat po městě po dobu maximálně 3 hodin (neměli byste vyjíždět dále z širšího centra města, každopádně byste měli kolo vrátit zpět do podporované oblasti) a jakmile dorazíte na vaše cílové místo, kolo zde odložte a opět zamkněte kamkoliv na nějaké bezpečné místo ve vašem okolí.

Nezapomeňte poté opět kouknout do mobilní aplikace a potvrdit jedním stiknutím, že jste zde kolo vrátili. Lokace se automaticky uloží do mapy díky GPS. Můžete však přidat ještě doplňující text pro snažší nalezení. Obdobně lze adresu a lokalitu popsat při vracení přes SMS s textem VRATIT + adresa; poznámka. Odměnou za to vám bude rychlá statistika vaší cesty.

thumb_IMG_5764_1024 thumb_IMG_5765_1024 thumb_IMG_5770_1024 thumb_IMG_5771_1024 thumb_IMG_5772_1024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vše funguje přehledně, elektronicky, mobilně a bezpečně. Vyzkoušejte sami.

Proč jsou kola růžová?

Jednoduše proto, že za prvé jsou dobře vidět z dálky a růžová na vás svítí na dálku a za druhé, protože se nejméně kradou! Je to ozkoušené a zastavárny též naučené, aby růžová kola nepřijímali a kontaktovali přímo zástupce Rekol.

Další výhody:

Rekola pocházejí z Prahy, kde jej před lety založila skupina nadšenců. Od té doby se systém rozrostl i do dalších měst. České Budějovice jsou šestým městem v ČR, kde systém funguje. Na vaše členství tak můžete využívat služeb rekol ve všech zapojených městech, kam třeba často jezdíte na výlety nebo studovně/pracovně a nemáte po ruce mobilní dopravní prostředek.

Za jedno členství tedy můžete rekola využívat ve městech:

  • Praha
  • Brno
  • Pardubice
  • Hradec Králové
  • Olomouc
  • České Budějovice

Kola jsou plně a pravidelně servisována. Můžete se tedy spolehnout, že kolo bude vždy ve skvělém stavu. A kdyby náhodou ne, není nic snažšího než přes mobilní aplikaci nahlásit poškození a správce obratem zajistí nápravu.

A na závěr… To, jestli projekt bude úspěšný a kol bude přibývat, záleží jenom na vás! My jako Cyklo Budějovice projekt plně podporujeme a doporučujeme k vyzkoušení. I když sami kolo máme, nevěřili byste, jak je příjemné si kolo vypůjčit, když zrovna to vaše není po ruce a nebo když to vaše nechcete nechat zaparkované na jednom místě na delší dobu (např. když jedete na nádraží a dál pokračujete na výlet/cestu vlakem či busem.) Je to opravdu super a všem vám to doporučuji. Zvlášť ve městě jako jsou České Budějovice je bikesharing ideální. Důležité je, aby se kola dala do pohybu. Pokud dlouho stojí na jednom místě, je to nebezpečné. Čím více z vás se zapojí do projektu, tím více budou kola v pohybu a bude to fungovat. Jakmile naroste členská základna, bude přibývat i počet kol v ulicích! Máte dotazy? Napište nám do diskuze. Tak co, šlápneme do pedálů ještě teď na podzim?

Petr Klika

REKOLA – bikesharing dorazil do Budějovic
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..