Cyklotrasa E spojuje stezku kolem řeky Malše a čtvrť Suché Vrbné. Po Novém roce byla zprovozněna část cyklotrasy E v ulici Průmyslová, kde byla vystavena oddělená stezky pro chodce a cyklisty. Původním plánem bylo vybudovat cyklostezu smíšenou, která by dle nás bohatě stačila vzhledem k frekvenci pohybu chodců i cyklistů. Bohužel policie tuto variantu zavrhla. Varianta vyklopruhů neprošla kvůli malé šířce uličního profilu a velkým nákladům pro přeložení sloupů. I vzhledem k tomu, že by stezka měla navazovat na tunel pod tratí, je to pravděpodobně dobré řešení, které však má mnoho „ale“.

Jsme rádi, že se postupně vystavují bezpečné trasy i ve směru východ-západ, nicméně výstavba oddělených cyklostezek v intravilánu města s sebou přináší jistá omezení a také plno problémů, které je nutné řešit při křížení komunikací. V tomto článku vyzdvihnu několik problémů, které s sebou toto řešení přináší.

 1. Špatná nebo nulová návaznost do bočních ulic. Z nové cyklostezky těžko odbočíte k Mercury a auž vůbec ne do Novohradské ulice směrem k Žižkovu náměstí.
 2. Sloupy uprostřed cyklostezky bezpečné určitě nejsou.
 3. Opakované přerušení cyklostezky na světelných křižovatkách, kde musí být prostor pro chodce čekající na červené.
 4. Cena – náklady na tvorbu takovéto cyklostezky jsou mnohanásobně větší než na vybudování cyklopruhů.
 5. Cyklista musí dát přednost autům z vedlejší ulice, ačkoliv jede vlastně po hlavní.

Některé z problémů můžete vidět ve fotogalerii níže. Již tento rok by měla být realizována etapa 2 – napojení do Alešovy ulice a snad i nová lávka přes Mlýnskou stoku. Pozitivní zprávou je také doplnění cyklopruhů na Novohradské ulici v úseku od Alešovy po Mánesovu. Na druhé straně by se pak měl propojit úsek mezi lávkou a stezkou kolem zanádražní komunikace.

Lukáš Bajt

Rýsuje se nám cyklotrasa E do Suchého Vrbného
Štítky:        

3 komentáře u „Rýsuje se nám cyklotrasa E do Suchého Vrbného

 • 17.5.2017 (22:38)
  Trvalý odkaz

  No… je to tedy alespoň „něco“… takže zkrátka lepší než nic, respektive tedy než předtím. Ne že by se alespoň snadna necenila, ale celkově jde spíš o kandidáta na úsměvný „pra-pokus“ o cyklotrasu. Sloupy uprostřed jsou opravdu hodně „unikátní“ a cyklopřejezd přes Dvořákovu ulici je hodně nepřehledný, fakticky jde o past na chodce který jde směrem na sever. Záměr byl dobrý, ale výsledné provedení „vymyslel“ nějaký Ynteligent.

  Reagovat
 • 13.4.2018 (10:01)
  Trvalý odkaz

  Dobrý začátek v budování „východní cyklomagistrály“. Hlavně to nevdávejte a protáhněte cyklostezku přes Pohůrku, Srubec, Ledenice do Borovan. Je tam hezky, kopce jsou příjemnou výzvou a přece se nebudeme věčně mačkat na cyklostezce Hluboká a zpět?!

  Reagovat
  • 18.4.2018 (11:28)
   Trvalý odkaz

   Cyklostezka na Ledenice a Borovany by byla určitě moc hezká, kraj je tam krásný 🙂 Nicméně, to už je spíše na kraj Jihočeský, Nadace jihočeské cyklostezky a dotčené obce 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..